ASA Congratulates Their 2010 Champions
194 Drivers Won Championships at ASA Tracks or Series
ASA PR Report

With the motto "We Build Champions," the American Speed Association is proud to showcase the 2010 Champions from the ASA Member Tracks and sanctioned Series.  A total of 194 drivers won a championship at an ASA Member Track or a sanctioned series this season.

"This was an exciting year of racing within the ASA family," Dennis Huth, ASA President said.  "We have a great variety of champions this year and we congratulate all of them and wish them nothing but future success."

This season, the American Speed Association crowned champions on the national, regional and local level.  Here are the highlights from this season.

BRYAN WORDELMAN - JOE GIBBS DRIVEN RACING OIL ASA MEMBER TRACK NATIONAL CHAMPION/WEST REGION CHAMPION

The 27-year-old from North Salt Lake, UT won the Maverik Modified track championship at Rocky Mountain Raceways, an ASA Member Track in West Valley City, UT this season.  The track championship made him eligible for the national title.  In 14 events, he had 10 top-five's and 12 top-ten finishes.  Of those top-fives, five were a second place finish.  He did win a 100-lap non-points event at the end of the season.  In October, he flew to North Carolina and tried out for Joe Gibbs Racing as his prize for winning the national title.

DUSTIN RUMLEY - JOE GIBBS DRIVEN RACING OIL ASA MEMBER TRACK EAST REGION CHAMPION

Rumley came up 0.0028 points short of winning the National Championship.  But the 21-year-old driver easily won the 2010 track championship at Ace Speedway this season in their late model division.  He won the track title by 58 points over Jason Payne.  He had three wins, 12 top-five and 14 top-ten finishes this season at Ace.

STEVE CARLSON - ASA MIDWEST TOUR

One of the most successful drivers in short track racing defended his ASA Midwest Tour championship this season.  It is his 11th championship in his illustrious career.  The West Salem, WI driver had one fast time, three wins, eight top-five's and nine top-ten finishes in eleven starts this season.  He won the championship by 18-points over Chris Wimmer.

CHRIS MAREK - ASA MIDWEST SPORTSMAN TOUR

The Lakeville, MN driver put his name in the history books as the first series champion in 2010.  In ten starts he had five fast times, four wins, eight top-five's and nine top-ten finishes.  He won the championship by 43 points over Jay Kalbus.

JERRY WOOD - ASA MIDWEST TRUCK TOUR

The seasoned veteran from Sun Prairie, WI didn't have an easy way to winning the championship as his brother John was always on his back bumper.  In eight starts, he had one fast time, three wins, and finished in the top-five in all of the events.  His worst finish was third in two different events.  He finished eleven points ahead of his brother for the championship.

JOEY LICATA - ASA TRUCK SERIES

The Lake Balboa, CA picked up three wins this season to defend his championship in the series that competes in the southwest corner of the United States.  Not only did he have the three wins, but he also had three runner-up finishes and four fast qualifier awards. 

ANDY ALBERDING - ASA NORTHWEST SPRINT CAR RACING ASSOCIATION SPRINT CAR SERIES

Not only is he the 2010 champion but he is also the President of the racing series as well.  Alberding had a strong season to claim his second series championship.  He ended Matt Hein's two-year reign as the NSRA champion.  In fact, Alberding beat Hein by 21 points for the championship.

BILLY BALOG - ASA INTERSTATE RACING ASSOCIATION OUTLAW SPRINTS

Billy won his third championship in a row in the Midwest based Outlaw Sprint series.  He won the championship over Scotty Neitzel by 377 points.  Balog claimed his third consecutive series title by winning 8 A-mains and putting together an incredible streak of 23 consecutive top 5's finishes.

DANNY BAGWELL - ISCARS DASH TOURING SANCTIONED BY ASA

The veteran driver had a dominating season in the series that runs along the southeast of the United States.  Bagwell won the championship by 180 points over Todd Hawkes with 10 wins and 13 top-five finishes in 13 starts. 

NEIL ALBERICO - ASA BONDURANT CHAMPIONSHIP RACE SERIES

Alberico was in a close battle for the championship with Jamie Slone.  In fact, they tied and had to go to a tie-breaker.  With Alberico having more wins over Slone, he won the 2010 championship.  He collected ten wins in 16-races he participated in.

14 CHAMPIONS - ASA PROAUTOSPORTS

The ASA sanctioned road course division recently wrapped up their 2010 season by crowning 14 division champions.  This year's champions are: Bobby Hillis (GTO), Bryan McCormick (GTU), Frant Root (PS0), Robert Dopp (PS1), Carl Scott (PS2), Jay Horak (PS3), Jere Clark (PS3), Rich Stokes (PS4), Rick Elliot (CSR), Jens Ploughmann (EFF), Mike Williams (FC), Kelly Gallant (FM), John Fitzgerald (FST), Connor Pyle (LGD).

The 2010 ASA Member Track Champions include...

ACE SPEEDWAY (Altamahaw, NC)
Dustin Rumley (Late Models), Ben Walker (Extremes), Randy Butner (Modifieds), Boo Boo Dalton (Limited Sportsman), and Michael Tucker (Mini Stocks).

BIG COUNTRY SPEEDWAY (Cheyenne, WY)
Ronald O'Neil (Late Models), Jessica Pandullo (Warriors), A.J. Warren (Micro Sprints), Tom Davis (Mod 4), Josh Meranda (Sportsmen), and John Humphrey (Super Stock).

CORPUS CHRISTI SPEEDWAY (Corpus Christi, TX)
Jesse Sandoval, Sr. (Front Runners), Randy Smith (Texas Thunders), Joe Arce (Bombers), John Henry Witzche (Super Streets), and Cody Beddoe (Sport Mods).

DELLS RACEWAY PARK (Wisconsin Dells, WI)
Corey Jankowski (Late Models), Daron Fish (Sportsman), Dave Trute (Pure Stocks), and Brandon Junget (Bandits).

DESOTO SUPER SPEEDWAY (Bradenton, FL)
Tim Russell (Super Late Models), Eric Rudd (Open Wheel Modifieds), Kyle Best ( Magic 4's), Bruce Carbone (Mini Stocks), Duane Best (Street Stocks), John Stewart (Bombers), Randy Johnson (Flyin 4's), Mike Birk Jr. (Modified Minis), Robert Crisp (Pure Stocks), and Stephen Darvalics (Trucks).

DILLON MOTOR SPEEDWAY (Dillon, SC)
Jon Lane (Late Models), Hal Goodson (Super Trucks), Kevin Jackson (4-Cylinder), Chad Lockamy (Street Stock), and Kent Harper (Chargers).

EAST BAY RACEWAY PARK (Tampa, FL)
Bryan Bernhardt (Late Models), Donnie Reed (Street Stocks), Austin Sanders (Open Wheel Modifieds), Forrest Gough (Limited Late Models), Tim George (East Bay Sprints), Matthew Haynes (Outlaw 4's), Kever Raulerson (4 Cylinder Bombers), and Brett Phillips (Dirt Dauber).

GRAYS HARBOR RACEWAY (Elma, WA)
Zack Simpson (Hobby Stocks), Seth Hespe (Midgets), Josh Muller (Modifieds), and Seth Bergman (Sprint Cars).

HARTFORD MOTOR SPEEDWAY (Hartford, MI)
Alan Vochaska (UMP Late Models), Kurt Allison (UMP Modifieds), Jim Abbott (Factory Stocks), and Steve Pena (UMP Pure Stocks).

HAVASU 95 SPEEDWAY (Lake Havasu City, AZ)
Ralph Adams (ASA Street Stocks), Kyle Niquette (Bandoleros), Scott Allen (Factory Stocks), Austin Murphy (Late Models), Chris Gerchman (Modifieds), Melanie Jackson (Powder Puff), and Breanna Nelson (River Cup Series).

I-25 SPEEDWAY (Bragdon, CO)
Robbie McCabe (Late Models), Jeff Larsen Jr. (GA Modifieds), Anthony Buckley (Sportsmans), Ryan McFadden (Street Stocks), AJ Morse (Mini Stocks), Amber Hunt (Hornets), Alex Amen (Dwarfs), and Kyle Clegg (Legends).

ILLIANA MOTOR SPEEDWAY (Schererville, IN)
Jeff Cannon (Super Late Models), Jeff Cannon (Limited Late Models), Bill Serviss (Turbo Stox), Chris King (Legends), and Helen Nester (Pure Stocks).

LEBANON I-44 SPEEDWAY (Lebanon, MO)
Mike Slone (Late Models), Jason Otto (Modifieds), Gary Davenport (Chargers), Peyton Lucas (Pure Streets), and Dale Roper, Jr. (Street Stocks).

LONESOME PINE RACEWAY (Coeburn, VA)
Blake Jones (Late Models), Brad Housewright (Chargers), Brad Ball (Mod 4), Roger Neece (Street Stocks), Mark Stillner (Renegades), James Mills (Pure 4's) and Dace Johnson (Legends).

MADISON INTERNATIONAL SPEEDWAY (Oregon, WI)
Jeremy Miller (Late Models), Bobby Wilberg (Sportsman), Todd Ambrose/Brad Luck (Street Stocks), Chester Ace (Bandits), and Max McNamara (Legends).

MERIDIAN SPEEDWAY (Meridian, ID)
Tom Hill (ASA Modifieds), Johnny Giesler (Sprints), Chris Ratterree (Winged Sprints), Daniel Buckley (Late Model Sportsmen), Ken Chandler (Pro 4's), Melissa Scott (Street Stock), Ray Bolinger (Mini Stock), Camron Madson (Legends), Larry Hull (Hornets), Colton Nelson (Jr. Stingers), and Hot Wheels (Thunder Dogs).

NORWAY SPEEDWAY (Norway, MI)
Troy Nelson (Late Model), Mark Jenshak (Super Stock), Jim Stachowicz (Slammer), and Cody Skog (DQ Dogs).

ORANGE SHOW SPEEDWAY (San Bernardino, CA)
David Ross (Super Late Models), Ron Daniel (Late Models), Parker Malone (Bandoleros), Kyle Cline (Dwarf Cars), Dwayne Blay (Factory Fours), Riley Sawyers (Legends), Steven Larson (OHV Karts), Rod Proctor (Outlaw Figure 8's), Robby Hornsby, Jr. (Pony Stocks), David Glidewell (Pro Fours), Kevin Cook (Stock Car USA), Johnny Malcolm (Stock Car USA Figure 8), and Johnny Russo (Street Stocks).

ROCKY MOUNTAIN RACEWAYS (West Valley City, UT)
Bryan Wordelman (Maverik Modifieds), Matthew Webster (F-8), Chuck Groat (Focus Midgets), Guy Sainsbury (Hornet), Steven Jones (Late Models), Sean Flynn (Legend), Kori Combs (Mini Cup), Jerry Rice (Pro Trucks), Jim Wysong (Sprint), Barry Egolf (Super Stock), and Team Six Feet Under (Train).

SHANGRI LA II MOTOR SPEEDWAY (Tioga Center, NY)
Jimmy Zacharias (Modified & Sport Mod), Travis Fisher (Late Model), Lee Sharpsteen (Street Stock), and Mike Alcaro (INEX Legends).

SKAGIT SPEEDWAY (Alger, WA)
Jesse Whitney (410 Sprint), Alan Munn (360 Sprints), Bill Rude (Sportsman), and Ben Gunderson (Outlaw Hornets).

SOUTHERN OREGON SPEEDWAY (Medford, OR)
Jeremy Richie (Late Models), Chad Noland (Sprints), Travis Peery (Modifieds), Frank Word (Pro Stocks), Kelly Gutches (Dwarfs), Brian Johnsen (Super 4's), and John Derby (Mini Stocks).

STATE PARK SPEEDWAY (Wausau, WI)
Chris Weinkauf (Super Late Models), Wayne Mackesy (Sportsman), Nicholas Erickson (Pure Stocks), and Adam Eckes (Mini Mods).

THUNDERHILL RACEWAY (Kyle, TX)
Brandon Spreen (Mini Stocks), Marcia Moore (Grand Stocks), Joey Tschoerner (Thunder Stocks), Clint La Font (ASA A-Line Super Stocks), Don Painter (SportMods), Michael Umscheid (Pro Modifieds), Cary Stapp (Pro Trucks), Jake Thomasson (Bandoleros), Cole Runco (TSRS Allison Legacys), and Bobby Teer Jr. (TSRS Late Models).

VIRGINIA MOTOR SPEEDWAY (Jamaica, VA)
Scott Adams (Late Model), Roger Jamerson (Sportsman), Dan Arnold (Modified), and Ryan Toole (Limited Stock).

WILMOT RACEWAY (Wilmot, WI)
Tommy Sexton (Sprints), Scott Kuxhouse (Modifieds), Erik Grosch (Fearless 4's), AJ Hedges (Street Stocks), and Todd Lehr (Mini Sprints).

YAKIMA SPEEDWAY (Yakima, WA)
Owen Riddle (Late Models), Mel Patnode (Street Stocks), Jay Younker (Pure Stocks), Donnie Stevens (Bump to Pass), Clayton Mears (Youth Hornets), Greg Gargett (Hornets), and Chris Vanamburg (Sportsman).

The American Speed Association started as a single racing series in 1968 and is a fast growing racing sanctioning body today. The ASA Member Track program is comprised of asphalt and dirt short tracks along with road courses around the United States, as well as a variety of regional and national touring series. To learn more of the Daytona Beach, Fla.-based American Speed Association call (386) 258-2221 or send an e-mail to info@asa-racing.com. For news and information from all the racetracks and regional tours involved in the ASA, visit www.ASA-Racing.com.