2008 Short Track Racing Schedules  Compiled by Mike Twist
Speed51.com Puts Together a Very Comprehensive Guide
Get geared up for the 2008 short track season...here is the most complete collection of 2008 Short Track Racing schedules that we could come up with here at Speed51.com:

And remember, all of the series mentioned, and Speed51.com, wants to remind you that everything is subject to change.

We'll keep this list updated periodically with new schedules and what will no doubt be a few adjustments here and there.

Through the 2008 season, we'll also work to keep the list of winners in each series updated, giving you a one-stop resource to see who is winning where in the short track racing world.
ACT LATE MODELS - 2008 Champion - Patrick Laperle
April 20 - Lee USA Speedway (NH) - Winner - Joey Pole
April 26 - Oxford Plains Speedway (ME) - Winner - Ricky Rolfe
May 4 - Thunder Road Speedbowl (VT) - Winner - Scott Payea
May 17 - Airborne Speedway (NY) - Winner - Jean Paul Cyr
May 25 - Thunder Road Speedbowl - Winner - John Donahue
June 7 - Waterford Speedbowl (CT) - Winner - Scott Payea
June 21 - Oxford Plains Speedway - Winner - Joey Pole
June 28 - White Mtn Motorsports Park (NH) - RAIN OUT
July 13 - Kawartha Speedway (Ont.) - Winner - Patrick Laperle
July 20 - Oxford Plains Speedway - TD Banknorth 250 * Winner - Kevin Harvick
August 2 - White Mtn Motorsports Park - RAIN OUT
August 16 - White Mtn Motorsports Park - Winner - Eric Williams
August 31 - Thunder Road Speedbowl - Winner - Brad Leighton
Sept. 6 - Autodrome Chaudière - "ACT Showdown at Chaudière" * Winner- P.Laperle
Sept. 13 - Oxford Plains Speedway - Winner - Patrick Laperle
Sept. 27 &  28 - Thunder Road Speedbowl - Milk Bowl - Winner - Patrick Laperle

* - Non Points Event

Note - Competitors can count only their 10 best finishes towards the final 2008 ACT Late Model point standings.


ACT CASTROL SÉRIE, - 2008 Champion - Alexandre Gingras
May 18 - Autodrome St-Eustache (Que.) - Winner - Patrick Laperle
May 31 - Autodrome Montmagny (Que.) - RAIN OUT
June 14 - Autodrome Chaudière  (Que.)  - Winner - Donald Theetge
June 29 - Autodrome Montmagny  - RAIN OUT
July 5 - Autodrome St-Félicien (Que.) - Winner - Jean-François Déry
July 13 - Kawartha Speedway (Ont.) - Summer Sizzler 200 * - Winner - P. Laperle
July 20 - Oxford Plains Speedway (ME) - TD Banknorth 250 * Winner - K. Harvick
July 26 - Autodrome St-Eustache - RAIN OUT
August 3 - Autodrome Montmagny  - RAIN OUT
August 9 - Capital City Speedway (Ont.) - Winner - Martin Lacombe
August 16 - Autodrome Chaudière - Winner - Karl Allard
Aug 23 - Autodrome Montmagny - Winner - Mario Gosselin
Aug 24 - Autodrome Montmagny - Winner - Mario Gosselin
Sept 6 - Autodrome Chaudière - "Showdown at Chaudière" * Winner - P. Laperle
Sept 21 - Autodrome St-Eustache - Winner - Sylvain Lacombe

* - Non Points Event


ADVANCE AUTO PARTS PRO TRUCK SERIES
February 14 - New Smyrna Speedway - Winner - Scott Bishop
February 15 - New Smyrna Speedway - Winner - Logan Bordeau
February 16 - New Smyrna Speedway - Winner - Scott Bishop
March 15 - Columbia Motorsports Park (FL) - Winner - George Gorham, Jr.
March 28 - Orlando Speedworld - Winner - George Gorham, Jr.
April 12 - New Smyrna Speedway  - Winner - Scott Bishop
May 17 - Columbia Motorsports Park - Winner - George Gorham, Jr.
June 13 - Orlando Speedworld - Winner - Logan Bordeau
July 3 - New Smyrna Speedway - Winner - Scott Bishop
August 2 - USA International Speedway (FL) - Winner - Keith Lilley
September 5 - Desoto Super Speedway - Winner - Austin Pickens
Septemeber 12 - Orlando Speedworld - Winner - Cody Blair
October 11 - Columbia Motorsports Park - Winner - Logan Bordeau
November 29 - New Smyrna Speedway


ADVANCE AUTO PARTS SUPER DIRTCAR SERIES, Champion - Billy Decker
February 13 - Volusia Speedway Park (FL) - Winner - Bill Pauch, Sr.
February 14 - Volusia Speedway Park - Winner - Brett Hearn
February 15 - Volusia Speedway Park - Winner - Dale Planck
February 16 - Volusia Speedway Park - Winner - Jimmy Horton
March 22 - Hagerstown Speedway (MD) - RAIN OUT (No make-up date)
May 1 - Virginia Motor Speedway - Winner - Matt Sheppard
May 4 - Rolling Wheels Raceway (NY) - Winners (Twin 50s) -  D. Planck, B. Decker
May 25 - Cayuga County Fair Speedway (NY) - Winner - Dale Planck
June 7 - Fulton Speedway (NY) - Winner - Billy Decker
July 3 - Ransomville Speedway (NY)  - Winner - Billy Decker
July 10 - Brockville Ontario Speedway - Winner - Billy Decker
July 11 - Autodrome Granby (Que.) - Winner - Brett Hearn
July 12 - Autodrome Drummond (Que.) - Winner - Dale Planck
July 16 - Grandview Speedway (PA) - Winner - Billy Decker
Jully 17 - Georgetown Speedway - Winner - H.J. Bunting III
August 4 - Merrittville Speedway (Ont.) - Winner - Jimmy Phelps
August 9 - Canandaigua Speedway (NY) Twin 50s - Winners - B. Decker/B. Decker
August 15 - Brewerton Speedway (NY) - Winner - Billy Decker
August 16 - Can-Am Motorsports Park (NY) - Winner Gary Tompkins
August 31 - Cayuga Cty. Fair Speedway (Twins) - Winners - A. Johnson/B. Decker
Sept. 1 - Rolling Wheels Raceway - Winner - Billy Decker
Sept. 6 - Lebanon Valley Speedway (PA) -  Winner - Andy Bachetti
Sept. 20 - Canadaigua Speedway - Winner - Alan Johnson
Sept. 27 - Rolling Wheels Raceway - Winner - Alan Johnson
Oct. 12 - New York State Fairgrounds - Winner - Frank Cozze
Oct. 19 - Orange County Fair Speedway (NY) - Winner - Danny Johnson


ALL STAR MODIFIED SHOWDOWN SERIES  - 2008 Champion - Matt Hirschman
May 10 - All Star Speedway (NH) - Winner - Mike Stefanik
June 7 - All Star Speedway - Winner - Ted Christopher
July 26 - All Star Speedway - Winner - Matt Hirschman
Oct 25 - All Star Speedway  - Winner - Mike Stefanik


ARCA RE/MAX SERIES - 2008 Champion - Justin Allgaier
February 9 - Daytona Int'l Speedway (FL) - Winner - Michael Annett
April 13 - Salem Speedway (IN) - Winner - Justin Allgaier  
April 19 - Iowa Speedway - Winner - Matt Hawkins
April 25 - Kansas Speedway - Winner - Scott Speed
May 4 - Rockingham Speedway (NC) - Winner - Joey Logano
May 10 - Kentucky Speedway - Winner - Ricky Stenhouse, Jr.
May 18 - Toledo Speedway (OH) - Winner - Matt Carter
June 7 - Pocono Raceway (PA) - Winner - Ricky Stenhouse, Jr.
June 13 - Michigan Int'l Speedway - Winner - Justin Lofton
June 29 -  Cayuga Speedway Park (Ont.) - Winner - Justin Lofton
July 18 - Kentucky Speedway - Winner - Scott Speed
July 26 - Berlin Raceway (MI) - Winner - Scott Speed
August 2 - Pocono Raceway (PA) - Winner - Justin Allgaier
August 9 - Nashville Superspeedway (TN)  - Winner - Scott Speed
August 17 - Illinois State Fairgrounds - Winner - Frank Kimmel
Sept. 1 -  DuQuoin State Fairgrounds (IL) - Winner - Frank Kimmel
Sept. 6 - Chicagoland Speedway (IL) - Winner - Scott Lagasse Jr.
Sept. 13 - Salem Speedway - Winner - Frank Kimmel
Sept. 28 - New Jersey Motorsports Park - Winner - Justin Allgaier
October 3- Talladega Superspeedway (AL) - Winner - Justin Allgaier  
October 12 - Toledo Speedway - Winner - Justin Allgaier


ARCA LINCOLN WELDERS TRUCK SERIES - 2008 Champion - Paul Hahn
April 19 - Anderson Speedway (IN) - Winner - Steve Christman
May 4 - Winchester Speedway (IN) - Winner - Nick Gullatta
May 10 - Kentucky Speedway - Winner - Paul Hahn
May 17 - Toledo Speedway (OH) - Winner - Paul Hahn
May 31 - Flat Rock Speedway (MI) - Winner - Paul Hahn
June 13 -  Kil-Kare Raceway (OH) - RAIN OUT
June 21 - Sauble Speedway (Ont.) - Winner - Paul Hahn
June 29 - Cayuga Speedway Park (Ont.) - Winner - Nick Gullatta
July 11 -  Kil-Kare Raceway - Winner - Paul Hahn
July 20 - Iowa Speedway - Winner - Paul Hahn
August 1 - Delaware Speedway (Ont.) - Winner - Nick Gullatta
August 9 - Sandusky Speedway (OH) - RAIN OUT
August 16 - Illinois State Fairgrounds - Winner - Nick Gullatta
August 24 - DuQuoin State Fairgrounds (IL) - Winner - Paul Hahn
September 13 - Salem Speedway (IN) - Winner - Steve Christman
October 11 - Toledo Speedway - Winner - Steve Christman


ARCA WEST CIRCLE K SERIES (US) - 2008 Champion - Wes Rhodes
May 3 - Wenatchee Valley's Super Oval (WA) - RAIN OUT
May 25 - Mission Valley Speedway (MT) - Winner - Gary Lewis
June 14 - Sun Valley Speedway (BC) - Winner - Pete Harding
June 21 - Wenatchee Valley's Super Oval  - Winner - Gary Lewis
July 5 - Montana Raceway Park - Winner - Jared Vorse
July 26 - Wenatchee Valley's Super Oval - Winner - Erick Hargraves
August 16 - Wenatchee Valley's Super Oval - Winner - Jason Jefferson
Sept. 13 - Wenatchee Valley's Super Oval - Winner - Wes Rhodes


ARCA WEST MAC'S SERIES (CANADA) 2008 Champion -Trevor Emond
May 31 - Auto Clearing Motor Speedway (SK) - Winner - Trent Seidel
June 7 - Kings Park Speedway (SK) - RAIN OUT
June 28 - Sun Valley Speedway (BC) - Winner - Pete Harding
July 19 - Race City (AB) - Winner - Trevor Emond
August 9 - Medicine Hat Speedway (AB) - Winner - Trevor Emond
August 23 - Montana Raceway Park - Winner - Mark Ownes
Sept. 6 - Race City - Winner - Scott Dennis
Sept. 20 - Auto Clearing Motor Speedway - Winner Brian Johnson Jr.
Sept. 27 - Kings Park Speedway - Winner Brian Levant

ASA LATE MODEL CHALLENGE SERIES, 2008 Champion - Peter Cozzolino
January 26 - USA International Speedway (FL) - Winner - Sean Murphy
March 15 - Tri-County Motor Speedway (NC)  - RAIN OUT
April 26 - O'Reilly Raceway Park at Indianapolis (IN) - Winner - Sean Murphy
May 17 - Iowa Speedway - Winner - Sean Murphy
June 14 - Berlin Raceway (MI) - Winner - Brian Campbell
June 26 - Mansfield Motorsports Park (OH) - Winner - Jacob Goede
July 19 - Salem Speedway (IN) - Winner - Sean Murphy
August 9 - Bristol Motor Speedway (TN) - Winner - Brian Campbell
August 24 - Milwaukee Mile - Winner - Brian Campbell
September 6 - Gateway International Raceway (IL) - Winner - Eddie Hoffman Jr.
November 15 - Memphis Motorsports Park (TN) (Non-Point Event) - Winner - S.Carlson


ASA LATE MODEL NORTH SERIES, 2008 Champion - Eddie Hoffman
April 11-12 - Toledo Speedway (OH) - RAIN OUT
April 25 - O’Reilly Raceway Park (IN) - Winner - Eddie Hoffman
May 25 - Grundy County Speedway (IL) - Winner - Eddie Hoffman
June 1 - Toledo Speedway (OH) - Winner - Eddie Hoffman
June 7 - LaCrosse Fairgrounds Speedway (WI) - RAIN OUT
July 5 -  I-70 Speedway (MO) - Winner - Drew Brannon
July 25 - Madison International Speedway (WI) - Winner - Robbie Pyle
July 26 - Rockford Speedway (IL) - Winner - Trent Snyder
August 16 - Dixie Motor Speedway (MI) - Winner - Michael Pickens
August 22-23 - Milwaukee Mile (WI) - Governors Cup 100 - Winner - Eddie Hoffman
August 30 - Hawkeye Downs Speedway - Winner - Jeremy Miller
September 20-21 - I-70 Speedway - World Cup 200 - Winner - Joey King
October 4 - LaCrosse Fairgrounds Speedway - Winner - Steve Carlson
November 15 - Memphis Motorsports Park (TN) (Non-Point Event) - Winner - S.Carlson


ASA LATE MODEL SOUTH SERIES, 2008 Champion - Jimmy Lang
March 28-29 - Bronson Motor Speedway (FL) - Winner - Jimmy Lang
April 19 - New Senoia Raceway (GA) - Winner - Jimmy Lang
May 10 - Watermelon Capital Speedway (GA) - Winner - Jimmy Lang
June 21 - New Smyrna Speedway (FL) - RAIN OUT
July 12 - Concord Motorsport Park (NC) - Winner - Colt James
August 2 - Orange County Speedway (NC) - Winner - Jimmy Lang
September 13 - South Georgia Motorsports Park Winner - Jimmy Lang
September 20-21 - I-70 Speedway - World Cup 200 - Winner - Joey King
September 27 - New Smyrna Speedway - Winner - Colt James
October 11 - New Senoia Raceway - Winner - David Odell
October 18 - Charlotte County Motorsports Park (FL) - Winner - Colt James
November 15 - Memphis Motorsports Park (TN) (Non-Point Event) - Winner - S.Carlson


ASA MIDWEST TOUR 2008 Champion - Dan Frederickson
April 19 - Elko Speedway (MN) - Winner - Jake Ryan
May 4 - Madison International Speedway (WI) - Winner - Dan Frederickson
May 17 - Jefferson Speedway (WI) - Winner - Jonathan Eilen
June 1 - Dells Raceway Park (WI) - Winner - Donny Reuevers
June 13 - Hawkeye Downs Speedway (IA) - Postponed Due to Floods
June 22 - Grundy County Speedway (IL) - Winner - Donny Reuevers
July 5 - I-94 Raceway (MI) - Winner - Dan Frederickson
July 18 - Hawkeye Downs Speedway (IA) - Winner - Steve Carlson
July 20 - Iowa Speedway - Winner Tim Schendel
August 5 - Wisconsin International Raceway - Winner - Steve Carlson
August 17 - Raceway Park (MN) - Winner - Donny Reuevers
August 24 - The Milwaukee Mile (WI) - Winner - Kyle Busch
August 31 - Norway Speedway (MI) - Winner - Jamie Iverson
Sept. 6 - Marshfield Super Speedway (WI) - Winner Tim Schendel  
Oct. 5 - Lacrosse Fairgrounds Speedway (WI) Oktoberfest 100 - Winner - D. Frederickson


ASA NORTHWEST TOUR - 2008 Champion - Brad Stanwood
March 29 - Evergreen Speedway (WA) - RAINED OUT
April 26 - Yakima Speedway (WA) - Cancelled due to cold weather
May 10 - Stateline Speedway (ID) - Cancelled
May 24 - Yakima Speedway - Winner - Pete Harding
June 7 - Pacific Raceways (WA) - Winner - Gary Lewis
July 5 - Meridian Speedway (ID) - Winner - Travis Bennett
July 26 -Evergreen Speedway (WA) - Winner - Gary Lewis
August 9 - South Sound Speedway (WA) 
August 30 - Yakima Speedway  (WA) - Winner - Jason Fraser
Sept. 13 - Evergreen Speedway (WA)  - RAINED OUT


ASA SOUTHEAST ASPHALT TOUR 2008 Champion - Jay Middleton
March 22 - Mobile Int’l Speedway (AL) - Winner - Preston Peltier
April 5 - Watermelon Capital Speedway (GA) - Winner - Beau Slocumb
May 3 - USA International Speedway (FL) - Winner - Tim Russell
May 10 - Bronson Motor Speedway (FL) - Winner - Jay Middleton
May 31 - Senoia Speedway (GA) - Winner - Travis Cope
June 14 - Dillon Motor Speedway (SC)  - Winner - Jay Middleton
July 5 - Music City Motorplex (TN) - Winner - Ryan Crane
July 20 - Iowa Speedway **  Winner - Tim Schendel
August 9 - Anderson Motor Speedway (SC)  - Winner - Jay Middleton
September 13 - Lanier National Raceway (GA) - Winner - Chris Whorton
September 20 - Hickory Motor Speedway (NC) - Winner - Jason Hogan
October 4 - Southern National Raceway Park (NC) - Winner - Jason Hogan   
October 18 - Watermelon Capital Speedway - Winner - Jason Hogan  
November 1 - Music City Motorplex ** - Winner - Brian Campbell

** -  Non-Points Race


BIG 8 SERIES - 2008 Champion - Jeremy Miller
AprIl 13 - Rockford Speedway (IL) - Winner - Michael Bilderback
May 4 - Madison International Speedway (WI) - Winner - Jeremy Miller
June 24 - Madison International Speedway - Winner - Ryan Carlson
July 11 - Golden Sands Speedway (WI) - Winner - Ross Kenseth
August 5 - Wisconsin International Raceway - Winner - Jeremy Miller
Sept. 12-13 Jefferson Speedway (WI) Twin 50's - Winner - Steve Dobbratz
Sep 27th - Rockford Speedway - Winner - Jon Reynolds Jr.
October 2 - La Crosse Fairgrounds Speedway (WI) - Winner - Ross Kenseth


BLIZZARD SERIES SUPER LATE MODELS - 2008 Champion - Josh Hamner
April 11 - Five Flags Speedway (FL) - Winner - Josh Hamner
May 30  - Five Flags Speedway - Winner - Scott Carlson
June 27  - Five Flags Speedway - Winner - Augie Grill
August 15  - Five Flags Speedway - Winner - Bubba Pollard
September 26 - Five Flags Speedway - Winner - Ryan Crane
Dec 4 - 7  - Five Flags Speedway - 41st Annual Snowball Derby *

* - Non Points event


BRIGHT HOUSE CHALLENGE SERIES
March 22 - New Smyrna Speedway (FL) - Winner - Tim Russell
April 19 - Orlando Speedworld (FL) -  Winner - Tim Russell
May 17 -  New Smyrna Speedway -  Winner - BJ McLeod
June 28 -  New Smyrna Speedway - RAIN OUT
August 16 -  New Smyrna Speedway - Winner - Jeremy Colangelo
Sept. 20 -  New Smyrna Speedway - Winner - Jeremy Colangelo
October 11 -  New Smyrna Speedway - Winner - Wayne Anderson
October 17 - Orlando Speedworld - Winner - Dalton Zehr
November 15 -  New Smyrna Speedway - Winner - Wayne Anderson


CARQUEST MARITIME PRO STOCK TOUR - 2008 Champion - Wayne Smith
May 24 - Scotia Speedworld Halifax (NS) -  Winner - Shawn Turple
June 7 - Riverside Speedway (NS) -  Winner - Shawn Tucker
June 21 - Speedway 660 (NB) -  Winner - Shawn Turple
June 28 - Raceway Park (PEI) -  Winner - Kent Vincent
July 5 - Scotia Speedworld - Winner - Wayne Smith
July 19 - Riverside Speedway - Riverside 250  - Winner - Regan Smith
July 26 - Speedway 660 - Winner - Lonnie Sommerville
August 2 - Centre for Speed (NB) - RAIN OUT
August 16 -  Riverside Speedway - Winner - Craig Slaunwhite
August 23 - Raceway Park - Winner - Wayne Smith
September 6 - Centre for Speed (NB) - Winner - Wayne Smith
September 13 - Scotia Speedworld 200 - Winner - Craig Slaunwhite


CRA SUPER SERIES, 2008 Champion - Scott Hantz
January 25-26 -  USA Int'l  Speedway (FL) Speedfest - Winner - Jeff Choquette
March 30 – Music City Motorplex (TN) - RAIN OUT
April 12 - Anderson Speedway (IN) - RAIN OUT
April 20 – Winchester Speedway  (IN)  - RAIN OUT
April 27 – Winchester Speedway  (IN) - Winner - Scott Hantz
May 18 – Baer Field Speedway (IN) - Winner - Scott Hantz
June 7 - Salem Speedway (IN) - Winner - Jeff Lane
June 15 - Andreson Speedway (IN) - Winner - Rick Turner
June 21 – Illiana Motor Speedway (IN) - Winner - Boris Jurkovic
July 3 - Angola Motor Speedway (IN) Winner - Scott Hantz
July 13 – Plymouth Speedway (IN) - Winner - Boris Jurkovic
July 20 - Music City Motorplex - Winner - Scott Hantz
August 1 - Toledo Speedway (OH) - Winner - Johnny Van Doorn
August 9 - Anderson Speedway - Winner - Scott Hantz
August 16 - Salem Speedway - Winner - Chuck Barnes
September 1 - Winchester Speedway - Winner - Rick Turner
September 13 – Berlin Raceway (MI) - RAIN OUT
September 20 – O'Reilly Raceway Park (IN) - Winner - Jeff Lane
October 12 - Winchester Speedway - Winner - David Stremme
November 2 - Music City Motorplex - Winner - Chris Gabehart
November 23 - South Georgia Motorsports Park (GA)*  - Winner - Justin Drawdy

* - Non Points event

GEORGIA ASPHALT SERIES - 2008 Champion - Russell Fleeman
April 5 - Peach State Speedway (GA) - Winner - Bubba Pollard
April 11 -  Anderson Motor Speedway (GA) - Winner - Randy Porter
May 3 - Peach State Speedway - Winner - Russell Fleeman
June 7  -  Watermelon Capital Speedway (GA) - Winner - Bubba Pollard
June 14 - New Senoia Speedway  (GA) - Winner - Shane Seig
July 3 - Peach State Speedway - Winner - Ryan Crane
July 18 - Anderson Motor Speedway (SC) - Winner - Ralph Carnes
August 2 - Watermelon Capital Speedway - Winner- Nick Potts
August 16 - New Senoia Speedway - Winner - TJ Reaid
August 30 - Peach State Speedway - Winner - Bubba Pollard
Sept 20 - New Senoia Speedway - Winner - Max Gresham
October 4 - Peach State Speedway - Winner - Dennis Wilder
Nov. 7-9 - World Crown Weekend - Peachstate Speedway * - Winner - Russell Fleeman

* - Non Points Race


GOODYEAR CHALLENGE SERIES - 2008 Champion - Daniel Keene, Jr.
March 15 - New Smyrna Speedway (FL) - Winner - AJ Currelli
April 5 - Columbia Motorsports Park (FL) - RAIN OUT
May 16 - Orlando Speedworld (FL) - Winner - Daniel Keene, Jr.
June 7 - USA International Speedway (FL) - Winner - Daniel Keene, Jr.
June 28 - Columbia Motorsports Park  - Winner - Daniel Keene, Jr.
July 18 - Orlando Speedworld - Winner - Rich Clouser
August 9 - DeSoto Super Speedway (FL) - Winner - Daniel Keene, Jr.
September 13 - New Smyrna Speedway - Winner - Daniel Keene, Jr.
Oct. 24 - New Smyrna Speedway  - Winner - Daniel Keene, Jr.
Nov. 7 - Orlando Speedworld  - Winner - Daniel Keene, Jr.


ISCARS DASH SERIES - 2008 Champion - Danny Bagwell
April 25 - Tri County Motor Speedway - Postponed due to noise restrictions
June 7 - Florence Motor Speedway (Twin 75s) - Winners - J. Miller/D. Bagwell
July 12 - Dillon Motor Speedway - Winner - Danny Bagwell
July 25 - Tri County Motor Speedway (Twin 75’s) Winner - D. Bagwell (Both Races)
August 9 - Senoia Motor Speedway - Winner - Joey Jones
September 27  - Dillon  Speedway (Twin 75’s) - Winners D. Bagwell, Jake Hobgood
October 26 - Hickory Motor Speedway - Winner - D. Bagwell (Both Races)


LANIER SUPER 6 PLM SERIES - 2008 Champion - Paul Kelley
April 26 - Lanier National Raceway (GA) - Winner - Paul Kelley
May 31 - Lanier National Raceway - Winner - Kevin Barrett
July 4 - Lanier National Raceway - Winner - Paul Kelley
August 2 - Lanier National Raceway - Winner - Paul Kelley
Sept. 13 - Lanier National Raceway - Winner - Chris Whorton
Sept. 27 - Lanier National Raceway - Winner - Max Gresham


MILLER LITE SUPER LATE MODEL SERIES - 2008 Champion - Jeff Choquette
April 12 - Mobile Int'l Speedway (AL) - Winner - Bubba Pollard
May 24  - Mobile Int'l Speedway - Winner - Chris Davidson
August 16  - Mobile Int'l Speedway - RAIN OUT
September 27 - Mobile Int'l Speedway - Winner - Alex Haase


NASCAR CAMPING WORLD SERIES EAST - 2008 Champion - Matt Kobyluck
April 19 - Greenville-Pickens Speedway (SC) - Winner - Austin Dillon
May 18 - Iowa Speedway (Combination w/CW West) - Winner - Brian Ickler
May 31 - South Boston Speedway (VA) - Winner - Brian Ickler
June 8 - Watkins Glen (NY) - Winner - Matt Kobyluck
June 27 - New Hampshire Motor Speedway - Winner - Eddie MacDonald        
July 12 - Thompson International Speedway (CT) - Winner - Trevor Bayne
July 19 - Music City Motorplex (TN) - Winner - Matt Kobyluck
July 26 - Adirondack International Speedway (NY) - Winner - Matt Kobyluck
Aug. 16 - Lime Rock Park (CT) - Winner - Matt Kobyluck
Aug. 23 - Mansfield Motorsports Park (OH) - Winner - Brian Ickler
Sept. 12 - New Hampshire Motor Speedway Winner - Eddie MacDonald  
Sept. 19 - Dover International Speedway (DE) - Winner - Aric Almirola
Sept. 28 - Stafford Motor Speedway (CT) RAIN OUT
Oct. 12 - Stafford Motor Speedway (CT) - Winner - Peyton Sellers

NASCAR CAMPING WORLD SERIES WEST - 2008 Champion - Eric Holmes
March 29 - All American Speedway (CA) - Winner - Eric Holmes
April 10 - Phoenix International Raceway (AZ) - Winner - Mike David
April 19 - Thunderhill Raceway (TX) - Winner - Eric Holmes
May 18 - Iowa Speedway (Combination w/CW East)- Winner - Brian Ickler
June 7 - Colorado National Speedway - Winner - Eric Holmes    
June 21- Infineon Raceway (CA) - Winner - Jason Bowles
July 4 - Irwindale Speedway (CA) - Winner - Jason Bowles
July 11 - Douglas County Speedway (OR) Winner - Eric Holmes
July 26 - Evergreen Speedway (WA) - Winner - Jeff Barkshire
Aug. 2 - Miller Motorsports Park (UT) - Winner - Todd Souza
Aug. 16 - Irwindale Speedway (CA) - Winner - Jason Bowles
Sept. 13 - Altamont Motorsports Park (CA) - Winner - Jason Fensler
Oct. 25 - All American Speedway (CA) - Winner - Jason Bowles


NASCAR CANADIAN TIRE SERIES - 2008 Champion - Scott Steckly
May 24 - Cayuga International Speedway (ON) - Winner - Scott Steckly
May 31 - Autodrome St. Eustache (QC) - RAIN OUT
June 15 - Mosport International Raceway (ON) - Winner - J.R. Fitzpatrick
June 28 - Barrie Speedway (ON) - Winner - Scott Steckly
July 19 - Sun Valley Speedway (BC) - Winner - Don Thomson Jr.  
July 26 - Grand Prix Edmonton (AB) - Winner - Alex Tagliani
August 2 - Circuit Gilles Villeneuve (QC) - Winner - Andrew Ranger
August 9 - Mosport Speedway (ON) - Winner - Kerry Micks
August 17 - Grand Prix de Trois-Rivieres (QC) - Winner - Andrew Ranger
August 30 - Cayuga International Speedway - Winner - Mark Dilley
Sept. 6 - Barrie Speedway - Winner - Scott Steckly
Sept. 20 - Riverside Speedway (NS) - Winner - Don Thomson Jr.  
Sept. 27 - Kawartha Speedway - Winner - Jason Hathaway



NASCAR WHELEN MODIFIED TOUR SCHEDULE - 2008 Champion - Ted Christopher
April 6 -Thompson International Speedway (CT) - Winner - Eddie Flemke, Jr.
April 27 - Stafford Motor Speedway (CT) - Winner - Ted Christopher
May 23 - Stafford Motor Speedway - Winner - Chuck Hossfeld
June 19 - Thompson International Speedway - Winner - Ronnie Silk
June 28 - New Hampshire Motor Speedway - Winner - Chuck Hossfeld
July 12 - Spencer Speedway (NY) - Winner - Matt Hirschman
Aug. 2 - Riverhead Speedway (NY) - Winner - Jimmy Blewett
Aug. 8 - Stafford Motor Speedway  - Winner - Jimmy Blewett
Aug. 14 - Thompson International Speedway - Winner - Ronnie Silk
Aug. 23 - Mansfield Motorsports Park (OH) - Winner - Ted Christopher
Sept. 7 - Thompson International Speedway - Winner - Todd Szegedy
Sept. 13 - New Hampshire Motor Speedway - Winner - Ted Christopher
Sept. 21 - Martinsville Speedway (VA) - Winner- Ryan Preece
Sept. 28 - Stafford Motor Speedway RAIN OUT
Oct. 4 - Chemung Speedrome (NY) - Winner - Matt Hirschman
Oct. 12 - Stafford Motor Speedway - Winner Mike Stefanik
Oct. 19 - Thompson International Speedway Winner - Ted Christopher


NASCAR WHELEN SOUTHERN MODIFIED TOUR - 2008 Champion - Brian Loftin
March 22 - Caraway Speedway (NC) - Winner - LW Miller
March 29 - Southern National Raceway Park (NC) - RAIN OUT
April 5 - Greenville-Pickens Speedway (SC) - RAIN OUT
April 11 - Ace Speedway (NC) - Winner - LW Miller
April 12 - Caraway Speedway  - Winner - Brian Loftin
April 19 - Caraway Speedway  - RAIN OUT
July 4 - Caraway Speedway - RAIN OUT
Aug. 2 - Bowman-Gray Stadium (NC) - Winner - Brian Loftin
Aug. 22 - Caraway Speedway - Winner - Brian Loftin
Aug. 30 - Lanier National Speedway (GA) - Winner- George Brunnhoelzl, III
Sept. 6 - Caraway Speedway - Winner - Tim Brown
Sept. 13 - Southern National Raceway Park - Winner - Burt Myers
Sept. 20 - Martinsville Speedway (VA) - Winner - Brian Loftin
Sept. 27 - Caraway Speedway - Winner - Tim Brown
Oct. 4 - Caraway Speedway - Winner - Andy Seuss


NORTH STATE CHALLENGE SERIES
April 12 - Shasta Raceway Park (CA) - Winner - Howard Ford
April 26 - Redwood Acres Raceway (CA) - Winner - Howard Ford
May 17 - Ukiah Speedway (CA) - Winner - Andrew Snider
May 31 - Douglas County Speedway (OR) - Winner - Kyle Pope
June 28 - Ukiah Speedway - Cancelled (Smoke from area fires)
July 19 - Shasta Raceway Park - Cancelled (Smoke from area fires)
August 9 - Redwood Acres Raceway - Cancelled  (Low Car Counts)
September 6 - Ukiah Speedway - Winner - David Miller
September 27 - Redwood Acres Raceway - Cancelled
October 3-5 - Shasta Raceway Park - Winner - Steven Gannon
October 24-26 - Ukiah Speedway


NORTHWEST PRO4 ALLIANCE - 2008 Champion - Kameron McKeehan
May 24 - South Sound Speedway (WA) - Winner - Steve Thompson
June 21 - Stateline Stadium & Speedway (ID) - Winner - Eddie Secord
July 19 - Wenatchee Valley Super Oval (WA) - Winner - John Grosvenor
August 30 - Meridian Speedway (ID) - Winner - Kurt Madsen


PASS MODIFIEDS - 2008 Champion - Mark Lucas
April 19 - Beech Ridge Motor Speedway (ME) - Winner - Andy Shaw
May 3 - Speedway 95 (ME)  - Winner - Mark Lucas
May 10 - Riverside Speedway (NH) - Winner - Mark Lucas
May 18 - Wiscasset Raceway (ME) - Winner - Mark Lucas
June 15 - Wiscasset Raceway - RAIN OUT
June 22 - Wiscasset Raceway - Winner - Troy Morse
July 5 - Beech Ridge Motor Speedway - Winner - Tom Oliver
July 26 - Riverside Speedway (NH) - Winner - Bill Dixon
August 16 - Wiscasset Raceway - Winner - Mark Lucas
Sept. 20-21 - Beech Ridge Motor Speedway - Winner - Andy Shaw
October 4 - Wiscasset Raceway - The Fall Brawl - Winner - Mark Lucas


PASS NORTH SUPER LATE MODELS - 2008 Champion - Johnny Clark
April 19 - Beech Ridge Motor Speedway (ME) - Winner - Mike Rowe
May 3 - Speedway 95 (ME) - RAIN OUT
May 18 - Wiscasset Raceway (ME)  - Winner - Johnny Clark
May 24 - White Mountain Motorsports Park (NH) - Winner - Ben Rowe
June 15 - Wiscasset Raceway - RAIN OUT
June 22 - Wiscasset Raceway -  Winner - DJ Shaw
June 28 - All-Star Speedway (NH) - RAIN OUT
July 5 - Beech Ridge Motor Speedway - Winner - Adam Bates
July 12 - Thompson Int'l Speedway (CT)  - Winner - Ben Rowe
July 26 - Riverside Speedway (NH) - Winner - Johnny Clark
June 30 - All-Star Speedway - Winner - Derek Ramstrom
August 8-9 - Scotia Speedword (NS) Atlantic CAT 250 - Winner - Travis Benjamin
August 17 - Wiscasset Raceway - Winner - Johnny Clark
Sept. 13 - White Mountain Motorsports Park -  Winner - DJ Shaw
Sept. 20-21 - Beech Ridge Motor Speedway - Winner - Johnny Clark
October 4-5 - Wiscasset Raceway - The Fall Brawl - Winner - Adam Bates

Note - Best 12 of 14 finishes count for North SLM points standings


PASS SOUTH SUPER LATE MODELS - 2008 Champion - Alex Haase
March 22 - Hickory Motor Speedway (NC) - Winner - Corey Williams
April 5 - Dillon Motor Speedway (SC) - RAIN OUT
April 26 -  Watermelon Capital Speedway (GA) - Winner - Perry Brown
May 10 - Motor Mile Speedway (VA) - Winner - Zach Stroupe
June 7 - Orange County Speedway (NC) - Winner - Trevor Sanborn
June 20 - Wake County Speedway (NC) - Winner - Alex Haase
July 3 - Greenville Pickens Speedway (SC) - Winner - Alex Haase
July 18-19 - Orange County Speedway - Winner - Trevor Sanborn
August 2 - Dillon Motor Speedway (SC) - Winner - Justin Wakefield
August 30 - Caraway Speedway (NC) - Winner - Justin Wakefield
Sept. 6 - Newport Speedway (TN) - Winner - Jay Fogleman
Sept. 27 - Hickory Motor Speedway - RAIN OUT
October 18 - Greenville Pickens Speedway - The Howler 150 - Winner - Alex Haase
October 24-25 - South Boston Speedway (VA) - Winner - Alex Haase
November 29 -  Southern National Raceway Park - Cancelled



PASS NATIONAL SUPER LATE MODEL SERIES, 2008 Champion - Cassius Clark
March 22 - Hickory Motor Speedway -(NC) - Winner - Corey Williams
July 18-19 - Orange County Speedway (NC) Winner - Trevor Sanborn
Sept. 20-21 - Beech Ridge Motor Speedway (ME) - Winner Johnny Clark
October 18 - Greenville Pickens Speedway (SC) - The Howler - Winner - Alex Haase

Note - Best 3 of 4 finishes count for SLM mini series points standings


PASS OUTLAW LATE MODEL SERIES
May 3 - Speedway 95 (ME) - Winner - Scott Mulkern
May 10 - Riverside Speedway (NH) - Winner - Mike Harnish
May 31 - All-Star Speedway (NH) - Cancelled
June 15 - Wiscasset Raceway (ME) - Cancelled
August 16 - Wiscasset Raceway (ME) - Cancelled
August 23 - All-Star Speedway - Cancelled
Sept. 20-21 - Beech Ridge Motor Speedway (ME) - Cancelled
October 4-5 - Wiscasset Raceway - The Fall Brawl - Cancelled


PASS PLUFFYBILT RACING TRACTORS SPORTSMAN SERIES -
2008 Champion - Richie Morse
April 19 - Beech Ridge Motor Speedway (ME) - Winner - Terry Merrill
May 3 - Speedway 95 (ME)  - Winner - Dan McKeage
June 15 - Wiscasset Raceway - RAIN OUT
June 22 - Wiscasset Raceway - RAIN OUT
June 27 - All-Star Speedway (NH)  - Winner - Ron Bolduc
August 17 - Wiscasset Raceway - Winners - Terry Merrill, Dan McKeage
Sept. 20-21 - Beech Ridge Motor Speedway - Winner - Donnie Morse
October 11 - Riverside Speedway  - Winner - Dan McKeage


PENNSYLVANIA ASPHALT MODIFIED CHAMPIONSHIP SERIES
2008 Champion - Rusty Smith
April 20 - Mountain Speedway (PA) - Winner - Matt Hirschman
May 31 - Mountain Speedway - Winner - Rusty Smith
June 14 - Mountain Speedway - Winner - Matt Hirschman
July 5 - Mountain Speedway - Winner - Earl Paules
August 31 - Mountain Speedway - Winner - Rusty Smith
Sept. 28 - Mountain Speedway - Winner - Rusty Smith


PRO CHALLENGE - NORTH - 2008 Champion - Clint King
March 22 - Hickory Motor Speedway (NC) - Winner - Devon Haun
April 19 - Franklin County Speedway (VA) - RAIN OUT
May 17 - Bristol Motor Speedway  - Winner - Terry Horak
June 14 - Dillon Motor Speedway (SC) - Winner - Clint King
June 21 - Frankin County Speedway (VA) - RAIN OUT
July 5 - Bristol Motor Speedway (TN) - Winner - Ryan Glenski
July 12 - Franklin County Speedway - Winner - Nick Stroupe
August 9 - Anderson Motor Speedway (SC) - Winner - Clint King
August 16 - Dillon Motor Speedway (NC) Winner - Clint King
August 30 - Caraway Speedway (NC) - Winner - Stephen Bergh


PRO CHALLENGE - SOUTH - 2008 Champion - Brandon Williamson
February 7 - Orlando SpeedWorld (FL) - Winner - Nick Stroupe
February 8 - Orlando SpeedWorld (FL) - Winner - Jason Burchard
February 9 - New Smyrna Speedway (FL) - Winner - Zach Stroupe
February 10 - New Smyrna Speedway (FL) - Winner - Zach Stroupe
March 29 - Peachstate Speedway (GA) - RAIN OUT
April 5 - Watermelon Capital Speedway (GA) - Winner - Clint King
May 3 - Lanier National Speedway (GA)  - Winner - Nick Stroupe
May 31 - New Senoia Raceway (GA)  - Winner - Clint King
July 3 - Peachstate Speedway - Winner - Clint King
August 2 - Lanier National Speedway - Winner - Clint King
September 13 - Watermelon Capital Speedway - Winner - Clint King


PRO CHALLENGE - PLAYOFFS - 2008 Champion - Clint King
September 20 - Hickory Motor Speedway (NC) - Winner - Devon Haun
October 4 - Lonesome Pine Speedway (VA) - Winner - Trevor Edwards
October 18 - Orlando SpeedWorld (FL) - Winner - Clint King
November 8 - Peach State Speedway (GA) - Winner - Clint King


PRO FOUR MODIFIEDS OF NEW ENGLAND, 2008 Champion - Norm Wrenn
April 12 - Waterford Speedbowl (CT) - Winner - Norm Wrenn           
April 19 - Monadnock Speedway (NH) - Cancelled          
May 16 - Lee USA Speedway (NH) - Winner - Norm Wrenn        
May 31 - Waterford Speedbowl - Winner - Kevin Iannarelli      
June 13* - Twin State Speedway (NH) -  Winner - Rob Richardi Jr.
June 21 - Monadnock Speedway - Winner - Norm Wrenn             
July 9** - Stafford Motor Speedway (CT) - Winner - Norm Wrenn    
July 8 - Stafford Motor Speedway - Winner - Norm Wrenn     
July 27*** - Beech Ridge Motor Speedway (ME) - Winner - Andy Major
August 9 - Monadnock Speedway - Winner - Norm Wrenn                   
August 22 - Lee USA Speedway - Winner - George Sherman
Sept. 6-7 - Thompson Speedway (CT) - Winner - Norm Wrenn
Sept. 20 - Monadnock Speedway - Winner - Jeff Zuidema
Oct. 4-5 - Waterford Speedbowl - - Winner - Norm Wrenn
Oct. 17-19 - Thompson Speedway - Winner - Norm Wrenn

* June 15 rain date
** July 9 rain date
***August 3 rain date


RoC ASPHALT MODIFIED TOUR, 2008 Champion - Matt Hirschman
May 24 – Oswego Speedway (NY) - Winner - Matt Hirschman
June 7 – Mahoning Valley Speedway (PA) - Winner - Rick Kirkendall
June 14 – Wyoming Co. Int’l Speedway (NY) - RAIN OUT
June 28 – Dunn Tire Raceway Park (NY) - RAIN OUT
July 19 –  Oswego Speedway - Winner - Matt Hirschman
August 1 – Spencer Speedway (NY)  - Winner- Jan Leaty
August 9 - Dunn Tire Raceway Park - RAIN OUT
August 17 – Chemung Speedrome (NY) - Winner - Eric Beers
August 30 – Oswego Speedway  Winner - Matt Hirschman
Sept. 7 – Thompson Speedway (CT) - Winner - Matt Hirschman 
Sept. 20 – Oswego Speedway - Race of Champions - Winner - Tony Hirschman 
Sept. 28 - Dunn Tire Raceway Park - RAIN OUT


ROCKY MOUNTAIN CHALLENGE SERIES, 2008 Champion - Dave Minegar
April 19 - Magic Valley Speedway (ID) - Winner - Tom Hill
May 3 - Rocky Mtn. Raceways (UT) - Winner - Shane Thompson
May 17 - Magic Valley Speedway - Winner - Dave Minegar           
May 26 - Rocky Mtn. Raceways - RAIN OUT             
June 7 - Magic Valley Speedway - Winner - David Minegar
July 12 - Rocky Mountain Raceways - Winner - Bobby Latham III     
Aug 1-3 - Stateline Speedway (ID) - Winner - Thane Alderman
Aug 23 - Rocky Mtn. Raceways  - Winner - Thane Alderman
Sept. 6  - Magic Valley Speedway - Winner - John Dillon


FLASHCO SRL WILD WEST SERIES, 2008 Champion - Jim Pettit II
March 28-29 - All-American Speedway (CA) - Winner - Troy Ermish
April 26 - Irwindale Speedway (CA) - Winner - Jim Pettit, II
May 24 - Altamount Raceway Park (CA) - Winner - Jim Pettit, II
July 5 - Altamont Motorsports Park - Winner - Craig Raudman
August 16 - Colorado National Speedway - RAIN OUT
August 30 - Altamont Motorsports Park - Winner - Jim Pettit, II
November 1 - The Bullring at Las Vegas Motor Speedway - Winner - Bear Rzesnowiecky


SUNBELT SUPER LATE MODEL SERIES, 2008 Champion - Tim Russell
April 5 - Orlando Speedworld (FL) - Winner - Tim Russell
April 26 - New Smyrna Speedway (FL) Winner - Jeff Choquette
May 9 - Orlando Speedworld - Winner - Matt Bowers
June 7 - USA International Speedway (FL) - Winner - Brian Finney
July 3 - New Smyrna Speedway - Winner - Wayne Anderson
July 12 - Columbia Motorsports Park - RAIN OUT
August 2 - USA International Speedway - Winner - David Rogers
Sept. 27 - Columbia Motorsports Park - Winner - Wayne Anderson
Oct. 11 - New Smyrna Speedway - Winner - Wayne Anderson
Oct. 24 - Orlando Speedworld - RAIN OUT
November 15 - New Smyrna Speedway - Winner - Wayne Anderson
November 22 - New Smyrna Speedway - Winner - Wayne Anderson


SUPERCUP STOCK CAR SERIES, 2008 Champion - Ryan Miller
March 8 - Tri-County Motor Speedway (NC) - Winner - Megan Reitenour
April 12 - Newport Motor Speedway (TN) - Winner - Jimmy Crabtree  
May 17 - Franklin County Speedway (VA) - Winner - Daniel Johnson
June 7 - Newport Motor Speedway  - Winner - Daniel Johnson 
July 4 - Kil-Kare Speedway (OH) - Winner - Megan Reitenour  
Aug 16 - Ona Speedway (WV) - Winner - Todd Peck 
Sep 13 - Franklin County Speedway (VA) - Winner - Ryan Miller 
Oct 4 - Newport Motor Speedway (TN) - Winner - Ryan Miller 
Oct 25 - Tri-County Motor Speedway (NC) - Winner - Megan Reitenour


SUPERPRO LATE MODEL SERIES - 2008 Champion - Tommy Cook
May 24 - Angola Motor Speedway (IN) - Winner - Jack Landis
May 31 - Baer Field Speedway (IN) - Winner - Jack Smith
June 22 - Spartan Speedway (MI) - RAIN OUT
July 18 - Spartan Speedway (MI) - Winner Chad Finley
July 19 - Springport Motor Speedway (MI) - RAIN OUT
August 8 - Baer Field Speedway - Gold Cup 100 - Winner- Tommy Cook
August 23 - Angola Motor Speedway - Winner - Jack Landis
Sept. 27-28 - Plymoung Speedway - Winner Jack Landis (Two Wins)

Note - More Races To Be Announced


TEXAS SUPER RACING SERIES, 2008 Champion - Heath Stewart
April 19 - Thunder Hill Raceway (TX) - Winner - Heath Stewart
April 26 - Thunder Hill Raceway - Winner - Brian Moczygemba
May 17 - Houston Motorsports Park (TX) - Winner - Jake Kruger
May 31 - Thunder Hill Raceway - Winner - Heath Stewart
June 7 - Red River Speedway (TX) - Winner - John Heil
June 21 - Houston Motorsports Park  (TX) -  Winner - Heath Stewart
July 26 - Thunder Hill Raceway -  Winner - Heath Stewart
August 2 - Red River Speedway - Winner - Robert Barker
August 16 - Houston Motorsports Park - RAIN OUT
August 30 - Thunder Hill Raceway - Winner - Cody Smith
Sept. 13 - Thunder Hill Raceway - Winner - Brian Moczygemba
Sept. 27 - Thunder Hill Raceway - Winner - Jake Kruger


TRUE VALUE MODIFIED RACING SERIES, 2008 Champion - Chris Pastreyak
April 20 - Lee USA Speedway (NH) - Winner - Kirk Alexander
April 26 - Monadnock Speedway (NH) - Winner - Kirk Alexander
May 3 - Waterford Speedbowl (CT) - Winner - David Pinkham
May 25 - Thunder Road Int’l Speedbowl (VT) - Winner - Kirk Alexander
June 14 - Seekonk Speedway (MA) - Winner - Vinnie Annarummo
June 21 - Waterford Speedbowl - Winner - Les Hinckley
June 28 - Wiscasset Raceway (ME) - RAIN OUT
July 5 - Monadnock Speedway (NH) - Winner - Kirk Alexander
July 11 - Lee USA Speedway - Winner - Ed Dachenhausen
July 16 - Seekonk Speedway - *Open Wed. Show* - Winner - Matt Hirschman
July 19 - Oxford Plains Speedway (ME) - Winner - David Pinkham
August 2 - Beech Ridge Speedway (ME) - RAIN OUT
August 9 - Wiscasset Raceway  - Winner - Les Hinckley
August 16 - Waterford Speedbowl - Winner - Chris Pastreyak
August 23 - Monadnock Speedway - Winner - Kirk Alexander
August 30 - Seekonk Speedway - RAIN OUT
September 7 - Thompson Int’l Speedway (CT) - Winner - Todd Owen
September 20 - All-Star Speedway (NH) - Winner - Jon McKennedy
September 28 - Twin State Speedway (NH) RAIN OUT
October 5 - Lee USA Speedway (NH) - Winner - Jon McKennedy
October 12 - Seekonk Speedway - Winner - Chris Pasteryak
October 26 - Twin State Speedway (NH) - Winner - Matt Hirschman


UARA-STARS, 2008 Champion - Jake Crum
March 29 - Concord Motorsport Park (NC) - Winner - Ross Furr
April 12 - Motor Mile Speedway (VA) - Winner - BJ Mackey
April 26 - Orange County Speedway (NC) - Winner - Jamie Yelton
May 17 - Bristol Motor Speedway (TN) - Winner - Matt DiBenedetto
May 31 - Dillon Motor Speedway (SC) - Winner - Jake Crum
June 14 - Hickory Motor Speedway (NC) - Winner - Jamey Caudill
June 21 - Coastal Plans Speedway (NC) - Winner - Jake Crum
July 5 - Bristol Motor Speedway - Winner - Alex Yontz
July 19 - Motor Mile Speedway - Winner - Jamey Caudill
August 1 - Ace Speedway (NC) - Winner - Jason York
August 16 - Franklin County Speedway (VA) - Winner - Brandon McReynolds     
August 29 - Tri-County Speedway (NC) - Winner - Matt McCall
Sept. 13 - Lonesome Pine Speedway (VA) Winner - Richard Boswell II
October 4 - Greenville-Pickens Speedway (SC) Winner - Marty Ward 
October 18 - Caraway Speedway (NC) Winner - Darrell Wallace, Jr.
October 25 - Concord Motorsport Park - Winner - Matt DiBenedetto


USA MODIFIEDS - 2008 Champion - Scott Coe
March 29 - Music City Motorplex (TN) - RAIN OUT
April 12 - Toledo Speedway (OH) - RAIN OUT
April 26 - Salem Speedway (IN) - Winner - Kyle Jones
May 24 - O'Reilly Raceway Park (IN) - Winner - Kyle Jones
June 7 - Angola Speedway (IN) - Winner - Steve Minich, Jr.
July 5 - Anderson Speedway (IN) - Winner - Ben Raber
July 20 - Winchester Speedway (IN) - Winner - Brian Nester
August 8 - Baer Field Speedway (IN) - Winner - Bud Perry
August 9 - O'Reilly Raceway Park - Winner - Mike Carroll
August 23 - Kalamazoo Speedway (MI) - Winner - Brian Bergakkar
August 31 - Angola Speedway - Winner - Justin Kazmar
Sept. 12 - Berlin Speedway - Winner - Brian Bergakker
Sept. 20 - Baer Field Speedway - Winner - Brian Nester
Oct. 11 - Winchester Speedway - Winner - Ross Klingelhofer


USAR HOOTERS PRO CUP SERIES, SOUTHERN DIVISION,
2008 Champion - Mark McFarland
March 15 - USA Int’l Speedway (FL) - Winner - Benny Gordon
March 29 - South Georgia Motorsports Park - Winner - Michael Ritch
Apr. 26 - Concord Motorsport Park (NC) - Winner - Michael Ritch
May 31 - The Milwaukee Mile (WI) - Winner - Mark McFarland
June 21 - Myrtle Beach Speedway (SC) - Winner - Mark McFarland
July 19 - Southern Nat’l Raceway Park (NC) - Winner - Mark McFarland
Aug. 2 - Hickory Motor Speedway (NC) - Winner- Hunter Robbins
Aug. 20 - Bristol Motor Speedway (TN) - Winner - Caleb Holman


USAR HOOTERS PRO CUP SERIES, NORTHERN DIVISION
2008 Champion - Benny Gordon
Apr. 19 - South Boston Speedway (VA) - Winner - Danny Abold
May 31 - The Milwaukee Mile (WI) - Winner - Mark McFarland
June 14 - Mansfield Motorsports Park (OH) - Winner- Derek Kale
June 28 - Salem Speedway (IN)  - Winner- Mikey Kile
July 12 - Motor Mile Speedway (VA) - Winner- Benny Gordon
July 26 - Jennerstown Speedway (PA) - Winner- Benny Gordon
Aug. 9 - South Boston Speedway (VA) - Winner- Benny Gordon
Aug. 20 - Bristol Motor Speedway (TN) - Winner - Caleb Holman


USAR HOOTERS PRO CUP SERIES, CHAMPIONSHIP SERIES
2008 Champion - Benny Gordon
Aug. 30 - Mansfield Motorsports Park (OH) - Winner- Benny Gordon
Sept. 20 - Iowa Speedway - Winner - Benny Gordon
Oct. 18 - Southern Nat'l Raceway Park (NC) - Winner - Jay Fogelman
Nov. 1 - Rockingham Speedway (NC) - Winner - Clay Rogers


USPRO CUP SERIES - 2008 Champion - Dave Gentile, Jr.
April 11-12 - Toledo Speedway (OH) - RAIN OUT
April 25-26 - O’Reilly Raceway Park (IN) - Winner - Dave Gentile, Jr.
May 25 - Grundy County Speedway (IL) - Winner - Eddie Hoffman
June 14 - Berlin Raceway (MI) - Winner - Eddie Hoffman
August 16 - Dixie Motor Speedway (MI) - Winner - Andy Marchiniak

Note - Two additional events to be announced


ELDORADO WESTCAR SERIES - 2008 Champion - Brian Koski
April 5-6 - Altamont Motorsports Park - Winner - Jason Fensler
April 19 - Ukiah Speedway (CA) - Winner - Kris Keller
May 24 Altamont Motorsports Park - Winner - Tim Sprugeon
June 7/8 Altamont Motorsports Park - Winner -  Doff Cooksey Jr.
June 28 - Ukiah Speedway - Cancelled (Smoke from area fires)
July 5 - Altamont Motorsports Park - Winner - Justin Philpott
July 26 - Altamont Motorsports Park - Winner - Jason Gilbert
August 16 - Altamont Motorsports Park - Winner - Jason Gilbert
August 30 - Altamont Motorsports Park - Winner - Tim Spurgeon
October 4/5 - Altamont Motorsports Park - Winner - Justin Philpott

WISCONSIN CHALLENGE SERIES - 2008 Champion - Steve Holzhausen
April 26 - Dells Motor Speedway (WI) - RAIN OUT
May 17 - Marshfield Speedway (WI) -
May 26 - Golden Sands Speedway (WI) - Winner - Chris Weinkauf
June 14 - Wisconsin International Raceway - Winner - Steve Holzhausen
July 5 - Dells Motor Speedway - Winner - Steve Holzhausen
July 19 - Wisconsin International Raceway - Winner Tim Rothe
August 1 - Golden Sands Speedway - Winner Eugene Gregorich Jr.
August 23 - Marshfield Speedway - Winner - Jeremy Lepak
September 13 - Marshfield Speedway - RAIN OUT